Finalists in 2012 Search for Outstanding Public Officials and Employees revealed

The Civil Service Commission (CSC) announced the finalists of the 2012 Search for Outstanding Public Officials and Employees.

Some very familiar names like Puerto Prinsesa mayor Edward Hagedorn and Batangas governor Vilma Santos have been included in the list.

The following are the finalists in the three categories:

PRESIDENTIAL LINGKOD BAYAN (INDIVIDUAL)

1. HAROLD M. CABUNOC
Major / Chief, Public Affairs
Philippine Army, Fort Bonifacio, Taguig City

2. ARTURO G. CACDAC JR.
Deputy Director General
Philippine National Police
Camp Crame, Quezon City

3. JOSE ENRIQUE S. GARCIA
City Mayor
City Government of Balanga, Balanga City, Bataan

4. EDWARD S. HAGEDORN
City Mayor
City Government of Puerto Princesa City
Sta. Monica, Puerto Princesa City, Palawan

5. AMINODING B. MACARAMPAT
Revenue District Officer
Bureau of Internal Revenue Region 10, Marawi City

6. JAIME C. MONTOYA
Executive Director III
DOST Philippine Council for Health Research & Devt., Taguig City

7. ROSA VILMA SANTOS-RECTO
Governor
Provincial Government of Batangas
Capitol Hills, Batangas City

8. OSCAR S. RODRIGUEZ
Mayor
City Government of San Fernando,
City of San Fernando, Pampanga

9. ROMEO T. TANALGO
Brigadier General, Chief, AFP Command Center
Armed Forces of the Philippines,
Camp Gen. Emilio Aguinaldo, Quezon City
PRESIDENTIAL LINGKOD BAYAN (GROUP)

10. Audit Group D - Team 6
HDMF Dagupan Branch Audit
Commission on Audit - HDMF Dagupan Branch, ArellanoSt., Dagupan City
(MEMBERS: Pelilia C. Veloso (Team Leader) SabinianoG. Cabatuan, Nixon E. de Nieva

11. Audit Team - HDMF Tacloban Branch, Audit Group C
COA Regional Office No. VIII
Tacloban City
(MEMBERS: Alicia M. Malquisto (Team Leader) RodolfoJ. Ariesga, Josefina
R. Galos, Elena L. Merida, Imelda R. Oballo, and Virginia C. Tabao)

12. ITDI-DOST Techonology Training Team
Industrial Technology Development Institute, DOST, Taguig City
(MEMBERS: Lucila M. Alconera, Norberto G. Ambagan,Rogelio C. Balita, Romeo M. Cabacang, Reynaldo L. Esguerra Nelia ElisaC. Florendo (Team Leader), Lilibeth C. Hermosura, Joseph L. Herrera, Araceli M. Monsada, and Evelyn R. Sotalbo)

13. PhilPaSS Remit System
Bangko Sentral ng Pilipinas
Mabini corner Vito Cruz Sts., Manila
(MEMBERS: Bella S. Santos (Team Leader) Leticia A.Barroga, Rolando U. Bermas, Ma. Victoria H. Francisco, Lillian S. Gelvezon, Byron G. Goli, Remedios C. Macapinlac, Ermalin S. Suelan, and Reynaldo Florencio T. Zipagan, Eleanor S. Turaray)

14. POLO-Libya Team
Department of Labor and Employment
DOLE Bldg., Intramuros, Manila
(MEMBERS: Nasser S. Mustafa (Team Leader), Robert P. Bassig, Aprila C. Bisquera, and Rosauro D.R Octaviano)

CIVIL SERVICE COMMISSION PAGASA (INDIVIDUAL)

1. MILDRED S. ABELLA, Ph.D.
Provincial Agriculturist
Provincial Government of Cagayan, Tuguegarao City

2. MARICEL M. BECHAYDA
LGOO VI - Cluster Head
Department of the Interior and Local Government, Kalibo, Aklan

3. MARIBEL M. BLANCO
Chief Administrative Officer
Department of Social Welfare and Development Field Office No. III, City of
San Fernando, Pampanga

4. RAMON CORAZON P.BLANCO
Municipal Judge
Municipal Circuit Trial Court, Tumauini, Isabela

5. CLAIRE D. CABEROY
Pharmacist I
Provincial Government of Capiz, Arnaldo Blvd.,
Roxas City

6. SAMMY S. CAMEROS
TESD Specialist II/Trainer
Technical Education and Skills Development Authority Region X1
Davao City

7. CESAR C. COLINA SR.
Municipal Mayor
Municipal Government of Maragusan
Compostela Valley Province

8. MARILOU G. DUNGOG
Public Relations Officer II
Subic Bay Metropolitan Authority
Subic Bay Freeport Zone

9. ARNEL B. GARCIA
Director IV
Department of Social Welfare and Development
Field Office No. 2, Tuguegarao City

10. CATALINO M. LEYVA
Brgy. Chairman
Brgy. Dalig, Antipolo City

11. JOSEPHINE B. SALAZAR
Division Manager A/ Acting Operations Manager
National Irrigation Administration
Cabanatuan City, Nueva Ecija

12. DOMINADOR M. SAYRE
Public Employment Service Office Manager
City Government of San Fernando, City of San Fernando, Pampanga
CIVIL SERVICE COMMISSION PAGASA (GROUP)

13. PRC Baguio Regional Office eServices
Professional Regulation Commission
Baguio City
(MEMBERS: Dir. Teofilo Gaius M. Sison, Jr.; Members: Paul H. Aban, Jo Ann B. Carino, Juanita L. Domogen, Maria Lourdes G.Dulay, Charito A. Marquez, Virginia N. Martin, Eduardo F. Tadeja, and Evangeline Marilyn V.C. Vergara)

14. Tissue-cultured Strawberry Runners
Benguet State University, La Trinidad, Bengue
(MEMBERS: Julia A. Solimen Ph.D.; Members: Ser gio T. Gayao, Milagros R. Dumaslan, Gerry Anne W. Calabis, Lorelie R. Ollayan)

15. Orani Water District Operation and Management Excellence Team
Orani Water District, Centro Uno. Orani, Bataan
(MEMBERS: Benigno P. Andres (Team Leader) Conrado D. Buenaventura, Jr.; Members: Herminigildo S. Canlas, Sr.)

16. Balanga City Agriculture Office
City Government of Balanga, Poblacion, Balanga City, Bataan
(MEMBERS: Nerissa B. Mateo; Members: Ronnie G. Lopez, Gaudelia D. Calinao, Erlinda A. Chavez, Alona Q. Polintan, andRegina B. Javier)

17. Office of the City Assessor
City Government of Antipolo, Carigma
corner ML Quezon Sts., Antipolo City
(MEMBERS: Editha A. Samson, Loida M. Salosagcol, Danilo O. Aquino, Lerma M. Jacobe, Roland G. Denoso, Rufo S. Lalican,Jr., Flora A. Mariñas, Emilia L. Palo, Antonio S. Buriga, Jr., Fernando S.Santos)

18. Provincial Health Office
Provincial Government of Capiz , Arnaldo Blvd., Roxas City
(MEMBERS: Dr. Samuel C. Delfin; Members: Dr. Evelyn T. Bolido, Nenita M. Cesar, Ma. Divina B. Bigcas, Charmaine G. Quimpo, Cecille G. Tuazon, Leo C. Biclar, Joeffry M. Espiritu, and Julie A. Anisco)

Outstanding Public Official and Employee or Dangal ng Bayan Award

1. Joseph M. Acosta
Colonel/Chief Surgeon
Philippine Air Force
Villamor Air Base
Pasay City

2. Jocelyn Z. Cariño
ALS Mobile Teacher/Master Teacher I
Department of Education
San Vicente West, Urdaneta City

3. Melania B. Dirain (Posthumous)
Ecosystems Management Specialist II
Department of Environment and Natural Resources-Region II
Centro 2, Sanchez Mira, Cagayan

4. Madelaine A. Gazmen
Mayor
City Government of Iriga
Iriga City

5. Nanette L. Gumahad
ClerkII
Municipal Government of Maria
Maria, Siquijor

6. Crisostomo A. Ibarra
Administrative Aide I
City Social Welfare and Development Office
City Government of Antipolo

7. Grace Gaudelyn B. Lara
Attorney III/Head Executive Assistant
Bureau of Immigration,
Magallanes Drive, Intramuros
Manila

8. Editha L. Magallanes
University President
Capiz State University,
Fuentes Drive, Roxas City

9. Rosa D. Manuel
Administrative Assistant III
Jose Rizal Memorial Hospital
Sta. Cruz, Dapitan City

10. Edgar R. Pascual
City Accountant
City Government of Laoag
Laoag City

11. Haydee P. Pasuelo
State Auditor IV
Commission on Audit
Regional Office No. VI
Ungka I, Pavia, Iloilo

12. Delia C. Simbulan
Mayor
Municipal Government of Nabua
Nabua, Camarines Sur

13. Constancia C. Trongco
Bookbinder III
Provincial Government of Abra
Bangued, Abra

14. Welthy E. Villanueva
Medical Officer III
Capiz State University
Fuentes Drive, Roxas City
Palawan

The CSC says the conferment of the awards forms part of its advocacy of promoting excellence and of recognizing and rewarding civil servants for outstanding performance, contribution and achievements and/or consistent manifestation of examplary ethica behavior in the public service.
Join the discussion
 
Toggle Footer
TOP